TOM FORD, برند

عطر و ادکلن تام فورد/TOM FORD

 

تام فوردعینک آفتابی

تام فورد( Tom Ford) در سال 1961 در شهر آستین ایالت تگزاس آمریکا به دنیا آمد. پدر و مادر تام فورد، کارگزار معاملات ملکی بودند. او دوران کودکی خود را در حومه ‌های شهر هوستون، واقع در ایالت تگزاس گذراند. وقتی تام فورد 11 سالش شده بود، خانواده اش به سانتافه در نیومکزیکو، نقل مکان کردند. او در سال 1979 از مدرسه فارغ التحصیل شد ، سپس کالج بارد (کالج هنرهای آزاد در نیویورک) را ترک کرد.

بعد از این اتفاق، به نیویورک سیتی رفت و در یک دورۀ تاریخ هنر در دانشگاه نیویورک شرکت کرد. تنها یک سال از ثبت نامش در این کلاس ها گذشته بود که دانشگاه را ترک کرد تا برای صرف کردن زمانش در کمپین های تبلیغاتی تلویزیونی، وقت بیشتری بگذارد.

ماجرا طوری پیش رفت که در یک زمان مشخص، فورد در بیش از 12 کمپین تبلیغاتی ملی متفاوت به صورت هم زمان حضور داشت. بعد از این، او در یک دوره معماری داخلی ،در دانشکده طراحی جدید پارسون، شرکت کرد تا اطلاعاتی هم در زمینه معماری داخلی کسب کند.

در همین شهر نیویورک بود که تام فورد شروع به بازدید از محبوب ترین کلوپ شبانه در شهر کرد و راه زندگی اش را یافت، سپس به پاریس نقل مکان کرد و در آنجا بود که به مد و فشن علاقه مند شد. او ابتدا وارد کارِ ارسال لباس برای پروژه‌ های عکاسی شد، و همین نیز مبنایی برای عشق او به مد و فشن قرار گرفت. سال آخری که او در دانشکده جدید طراحی بود، به مطالعه مد مشغول شد؛ اما با این احوال توانست مدرک خود را در معماری نیز بگیرد.

فورد بعد از فارغ‌ التحصیلی، برای کسی فاش نکرد که مدرک معماری گرفته است؛ اما اعلام کرد که وارد دانشکده جدید شده است. او بعد از شرکت در چندین کمپین، بالاخره با پیوستن به شرکت گوچی، رسما و عملا وارد دنیای مد شد – البته در این دوره برند گوچی شدیدا دچار بحران و نوسان بود.

گوچی به دنبال اعمال تغییرِ اساسی بود و می‌ خواست چیز تازه‌ ای را وارد خط پوشاک آماده زنانه خود کند تا شوکی به آن وارد کرده باشد. در سال 1990، فورد به عنوان طراح ارشد پوشاک آماده زنانه برای برند گوچی استخدام شد و بعد از مدت زمان بسیار کوتاهی، نقش او در گوچی شروع به پررنگ شدن و گسترده شدن کرد.

در طول فقط 6 ماه، فورد دست به کارِ طراحی لباس ‌های مردانه هم شد، سپس به سراغ طراحی کفش هم رفت. او در سال 1992 مدیر طراحی شرکت شد و سال 1994 که از راه رسید، تام فورد مدیر خلاقِ برند گوچی شده و نامش در دنیای مد و فشن پیچیده بود. یک گواه برای کارِ بی ‌نظیر و فوق ‌العاده او در گوچی همین حقیقت است که وقتی فورد به گوچی پیوست، این خانه مد عملا ورشکسته شده بود؛ اما در سال 1994، ارزش برند گوچی برابر با 3.4 میلیارد دلار بود و وقتی که فورد در سال 2004 گوچی را ترک کرد، ارزش این برند به 10 میلیارد دلار رسیده بود.

بعد از اینکه گوچی برند یویس سنت لورن را خریداری کرد، تام فورد مدیر خلاق این برند نیز شد؛ البته در ماه آپریل سال 2004 بود که فورد، بعد از یک مشاجره و به توافق نرسیدن او و مدیرعامل گوچی با رئیسان  PPR  در مورد کنترل هنریِ شرکت، تصمیم گرفت این برند را ترک کند. در همان سال بود که فورد شرکت خودش را راه اندازی کرد و عملا استارت برند تام فورد زده شد.

مجموعه لوازم آرایشی و همچنین مجموعه عینک تام فورد، اولین محصولاتی بود که در سال 2005 از این برند روانه بازار ، و اولین فروشگاه پوشاک مردانه این برند نیز در شهر نیویورک افتتاح شد. این کارهای فورد در طول چند سالِ آتی، تحسین منتقدان و محبوب ‌ترین طراحان سرتاسر دنیا را برانگیخت. در حال حاضر، برند تام فورد به شدت تحت گزینش ‌های استراتژیک و گسترش بین‌ المللی است و قرار است تا ده سال آینده، 100 فروشگاه خرده‌ فروشی تام فورد در اقصی نقاط دنیا افتتاح شود.

تام فورد در طول مسیر شغلی اش در دنیای مد، همیشه از یک چیز شگفت ‌زده و مشتاق می ‌شد و آن چیز، ادکلن بود. او که در طول سال ‌های همکاری‌ اش با گوچی و یویس سنت لورن هم چندین ادکلن مختلف را روانه بازار کرده بود، از تجربه و مهارت خود بهره برد تا چندین ادکلن مردانه را برای برند تام فورد نیز خلق کند. در حال حاضر، ادکلن ‌های تام فورد از جمله پرطرفدارترین و لوکس ‌ترین ادکلن‌ های دنیای مد به شمار می ‌روند.عینک‌ های طبی و دودی تام فورد نیز هم راستا با رشد این برند، به درجات بالایی از محبوبیت و کیفیت رسیده‌ اند و در حال حاضر، یکی از محبوب‌ ترین عینک ‌های برند دنیا به شمار می ‌روند.

برند زیبایی تام فورد هم اولین برند زیبایی لوکس قرن 21 بود و مجموعه ‌ای کلاسیک از پوشاک مجلل و لوکس را به مشتریان خود ارائه می‌ دهد. در حال حاضر، تام فورد یکی از برندهای مد پیشرو در دنیاست که روز به روز بر موفقیت و البته ثروتش افزوده می‌ شود. البته تام فورد در کنار این برند، به کارهای فیلم سازی و کمپین‌ های تبلیغاتی ‌اش نیز ادامه می ‌دهد.

حقایقی شاید عجیب در مورد زندگی خصوصی تام فورد

  • فورد، یکی از اسباب بازی های جوانان در استودیوی نمادین 54 بود . در سال 1979 بود که دوران این بازی در این باشگاه پر زرق و برق به پایان رسید؛ اما الهام بخش مجموعه های بسیاری بود.
  • شروع او در صنعت، مد همیشه با شانس و ذکاوت همراه بود؛ به عبارتی، او برای رسیدن به موفقیت های بی نظیرش، مدیون هر دو مولفه است.
  • فورد در سال 1994، شهرتِ مدیرِ خلاقِ برند ایتالیایی را از آن خود کرد ؛ مدیر خلاقی که در شرکت گوچی حضور داشت و این برند را از ورشکستگی نجات داد.
  • فورد معترف است که در زمینۀ کاری، به شدت کمالگرا است. هنگامی که فورد با گوچی همکاری می کرد ، هم زمان برای “ایو سن لوران” نیز طراحی انجام می داد . او برای یک دهه ، سالانه 60 مجموعۀ زنانه  و مردانه طراحی می کرد.  او برنامه های خود را به صورت سالانه تقویم می کرد.
  • تام فورد ازدواج کرده است و پسری به نام الکساندر دارد.
تام فورد لباس
  • فورد در روز چندین مرتبه استحمام می کند. او در مصاحبه با ماهنامۀ آمریکایی مد زنان اظهار کرد که روزانه سه تا پنج بار، و هر دفعه به مدت نیم ساعت، استحمام می کند. او گفت که در این زمان، در وان حمام دراز می کشد و ذهنش را رها می سازد و به آن اجازه می دهد که سرگردان باشد و خودش را آمادۀ گذراندن بقیۀ روزش می کند.؛ به عبارتی، نوعی حمام مراقبتی دارد؛ البته این تعداد دفعات از زمان پدر شدنش به 2 بار کاهش یافته است.
  • فورد خصوصیات عجیب و غریب دیگری نیز دارد. خوردن سبزیجات برای فورد مساوی با تورم شدید چشمانش است. اضافه بر این لیست عجیب، فورد بعد از جدایی از گوچی سوگند خورده که نوشیدن و کشیدن سیگار را ترک کند و تا به امروز نیز بر سر این حرفش باقی مانده است.
  • اگر فورد وارد دنیای مد نمی شد، ورود به دنیای پزشکی را بر می گزید. او در مصاحبه ای که با مجلۀ Vogue UK داشته، بیان کرده است که در زندگی دیگرش دوست دارد جراح زیبایی باشد ؛ چراکه از نظر او، این شغل، معماری است.
  • فورد گذشته از طراحی خلاق و برجسته، کارگردانی فیلمنامه نویس نیز هست. او اولین فیلم خود را در سال 2009 کارگردانی کرد. این فیلم در بسیاری از بخش هایش،  نامزد دریافت جایزۀ گلدن گلوب شد. در سال 2015، وی دومین فیلم خود را کارگردانی کرد که مورد توجه منتقدان واقع شد و این فیلم نیز در زمرۀ فیلم های نامزد گلدن گلوب قرار گرفت و جوایز بسیاری را دریافت کرد.
  • لاین محصولات زیبایی فورد همچنان در حال گسترش است. در حال حاضر، عطرهای او جزء شیک ترین و لوکس ترین عطرهای دنیا به شمار می آید؛ همچنین، یکی دیگر از برجسته ترین لاین های زیبایی او، مجموعه رژلب های 100 رنگی به نام دختران و پسران است.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *