BOSS, برند

عطر و ادکلن باس/BOSS

برند هوگو باس، Hugo Boss که اغلب با نشان BOSS بر روی محصولات آن را می‌شناسیم، یک برند لوکس آلمانی است که در سال ۱۹۲۴ توسط هوگو فردیناند باس پایه گذاری شد.
تمرکز اصلی برند هوگو باس تولید لباس‌های نظامی برای سربازان نازی در زمان جنگ جهانی دوم و حتی پیش از شروع جنگ بود. بعد از جنگ و از دنیا رفتن هوگو فردیناند باس، موسس برند، این شرکت تمرکز خود را به سمت تولید کت و شلوار‌های مردانه معطوف کرد.
شرکت در سال ۱۹۸۵ به شهرت رسید و در سال ۱۹۹۷ شروع به طراحی و تولید خط تولید لباس‌های زنانه کرد. اولین کالکشن لباس‌های زنانه را در سال ۲۰۰۰ ارائه داد و در سال ۲۰۰۸ لباس‌های کودک را نیز به مجموعه‌ی محصولات تولیدی خود اضافه کرد و از آن زمان تا کنون به رشد خود ادامه داد تا توانست با بیش از ۱۱۰۰ فروشگاه در سراسر دنیا در زمره‌ی بزرگترین خانه‌های مد در دنیا قرار بگیرد.
برند هوگو باس BOSS

تاریخچه برند هوگو باس

هوگو باس مدتی پس از شروع فعالیتش، به دلیل شرایط اقتصادی آن زمان آلمان ورشکست شد. اما در سال ۱۹۳۱، با طلبکاران خود به توافق رسید و دوباره با شش چرخ خیاطی شروع به کار کرد. در همان سال او به ارتش نازی پیوست و به موجب آن فروش و سود حاصل از  فروش محصولاتش چندین برابر شد.

در سال ۱۹۴۶، هوگو باس به خاطر عضویت در گروه نازی، حمایت مالی از این گروه و تولید یونیفرم برای آن‌ها از حق رای و اداره‌ی کسب و کار محروم شد و جریمه‌ی سنگین هفتاد هزار دلار برای او بریده شد. باس بعد‌ها درخواست تجدید نظر کرد و در حکم جدید به عنوان طرفدار و پیرو حزب نازی شناخته شد و این امر سبب تخفیف مجازات او شد. او در سال ۱۹۴۸ از دنیا رفت، اما کسب و کار او همچنان به حیات خود ادامه داد.

هوگو باس

به خاطر ممنوعیت کاری باس، داماد او ایگوین هالی Eugen Holy مالک و صاحب اختیار شرکت شد. در سال ۱۹۵۰ شرکت اولین سفارش کت و شلوار مردانه‌ی خود را دریافت کرد و به تدریج و تا پایان سال تعداد کارمندان شرکت به ۱۵۰ نفر رسید. در سال ۱۹۶۹ ایگوین بازنشسته شد و اداره‌ی شرکت را به دو پسر خود واگذار کرد که این امر به توسعه‌ی جهانی برند کمک شایان توجهی کرد.

شرکت اولین عطر تحت نام برند را در سال ۱۹۸۴ وارد بازار کرد. این امر موجب رشد سهام شرکت در بازار بورس فرانکفورت در همان سال شد. در همین سال‌ها بود که برند با قبول اسپانسری چند بازیکن مشهور گلف و تنیس به شناخته‌تر شدن خود کمک کرد. در سال ۱۹۸۹ شرکت اولین عینک‌های آفتابی تحت لیسانس خود را طراحی کرد. سال بعد شرکت توسط یک گروه ژاپنی خریداری شد.

پس از آنکه گروه تولید پارچه‌ی مارزوتو  ۷۷.۵% از سهام شرکت را خریداری کرد، Hugo و Baldessarini  در سال ۱۹۹۳ معرفی شدند. این برند‌ها بعد‌ها به گروه مد والنتینو واگذار شده و سپس به پریما Permira یک گروه سهام دار خصوصی مستقر در لندن فروخته شد.  تحت مالکیت پریما، شرکت فروشگاه‌های جدید خود را بازگشایی کرد و در ایالت متحده‌ی آمریکا و چین گسترش بیشتری یافت و توانست فاصله‌ی زمانی میان طراحی و فروش را کاهش دهد.
این راهکار جدید، فروش شرکت را از ۷۰% عمده فروشی به ۶۰% خرده فروشی در ۱۰۴۱ فروشگاه متعلق به برند تغییر داد. در این زمان بود که پریما در ماه مارس سال ۲۰۱۵ سهام خود را به عموم فروخت و حدود ۲.۵ میلیارد یورو را در ازای سرمایه گذاری به مصرف کنندگان خود بازگرداند.

برند هوگو باس در دنیای امروز

امروزه هوگو باس، ۳۸۸ فروشگاه، ۵۳۱ مغازه و ۱۲۲ محل فروش را اداره می‌کند. این شرکت همچنین یک عمده فروشی به ارزش 1 میلیارد یورو دارد. بر اساس آمار مالی در سال ۲۰۱۴ درآمد کلی ۲.۶ میلیارد یورو داشته است و درآمد خالص این شرکت به ۳۳۳ میلیون یورو بوده است.این شرکت برند‌های زیر مجموعه‌ای بسیاری را نیز اداره می‌کند.

برای مثال در سال ۲۰۱۴ باس بلک Boss Black بزرگترین زیر مجموعه‌ی گروه باس بود که حدود ۷۲% درصد تمام فروش را در آن سال به خود اختصاص داد. بعد از آن اورن باس Orange با ۱۲% و هیوگو با ۹% و سبز با ۸% رتبه‌های بعدی فروش را به خود اختصاص دادند.

فروشگاه برند هوگو باس

این شرکت هنوز در خواستگاه اصلی اش یعنی متزینگن در نزدیکی اشتوتگارت آلمان واقع است. کلاوس-دیتریش لاهرس، ۶۱ ساله، مدیر عامل شرکت است و از سال ۲۰۰۸ بر این سمت تکیه زده است. به تازگی و بر اساس نظرسنجی‌ها برند هوگو باس هم ردیف برند های مشهور دنیا مانند لویی ویتون وکریستین دیور قرار گرفته است.

فرصت‌های زیادی برای رشد این برند در سرتاسر دنیا وجود دارد. برند هوگو باس موقعیت‌هایی برای بازگشایی فروشگاه‌های بیشتری برای خرده فروشی و پیشرفت در سطح جهانی دارد. هوگو باس، پیشگام در عرصه‌ی مد جهانی، داستان بی نظیری از موفقیت را در خود دارد که آینده‌ی روشنی نیز در انتظار اوست.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.